Brak ochoty na seks – jak sobie poradzić?

Kiedy Twoja druga połówka przestaje Cię pociągać, lepiej nie lekceważyć problemu. To może być dopiero szczyt góry lodowej różnych problemów – od tych w związku po problemy zdrowotne.

„Dzisiaj boli mnie głowa” – i wieczór zepsuty. Niech pierwszy kamieniem rzuci ten, kto nigdy nie usłyszał tego tekstu. Jeżeli Twoja partnerka od jakiegoś czasu nie czuje potrzeby zbliżenia, to warto z nią porozmawiać, ponieważ regularny seks da wam wiele korzyści.

Im rzadziej się kochacie, tym mniejszą ochotę na seks będziecie mieć. To bardzo ważny element, ponieważ pozwala zachować związek w odpowiedniej harmonii. W wielu związkach problemy pojawiają się właśnie przez brak seksu.

Regularny seks ma również wiele korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim dzięki zbliżeniu z drugą połówką mamy dobry humor, dzięki nagłemu zwiększeniu poziomu endorfin. Im więcej ich wydzielamy, tym lepiej. Pomagają uchronić się przed osteoporozą oraz hamują tempo starzenia.

 

Brak libido to problem, którego nie można ignorować

Nie czekaj aż się coś nagle zmieni, tylko zacznij szukać pomocy. Niechęć do seksu z dnia na dzień będzie większa. Brak ochoty na seks to nie powód do wstydu, ponieważ to powszechny problem, który dotyka wiele związków.

Problem często jest ignorowany szczególnie przez kobiety, które uznają, że to naturalne. To zwykła rutyna, która po czasie puka do drzwi każdego związku. Niestety, ale to błędne myślenie, ponieważ na libido wpływa wiele czynników, a nie wyłącznie staż związku.

Skąd bierze się brak ochoty na seks?

Częstą przyczyną zaniku libido są zmęczenie i stres, które lubią pojawiać się szczególnie wieczorem po całym dniu. Najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie zagospodarowanie swojego czasu. Gdy wracasz bez sił z pracy, zostaw domowe obowiązki. Może to brzmi absurdalnie, ale ma to sens. Znajdź zajęcie, które pozwoli Ci się oderwać od domowych obowiązków. Ewentualnie być może seks z samego rana jest najlepszym rozwiązaniem.

Problem mogą stwarzać również jakieś niejasności między wami. Najlepszym i chyba jedynym wyjściem jest szczera rozmowa. Nie czekajcie wzajemnie na moment, aż ktoś „wreszcie się domyśli”.

Ostatnio tylko się kłócicie? Istnieje jakiś spór między wami? Jeżeli trapią was jakieś problemy, warto udać się do seksuologa, który potrafi zdziałać cuda.

Jednak rzeczywiście – kiedy pojawia się rutyna – pojawiają się problemy w łóżku. W momencie, kiedy czujesz, że Twoja partnerka jest „jakaś inna” bądź to z Tobą jest jakiś problem, koniecznie szczerze porozmawiajcie o tym, co się dzieje. Być może rozwiązaniem będzie najskrytsza fantazja seksualna, którą zawsze kryliście w sobie.

Często problemem są kompleksy

Ochotę na seks może zmienić postrzeganie siebie.To, jak się czujemy we własnym ciele, ma ogromny wpływ na popęd seksualny. Kiedy podobamy się sami sobie, nie mamy problemu z pieszczotami. Natomiast nawet niewielka wstydliwość przed partnerką może prowadzić do zaburzeń erekcji oraz zminimalizowania ochoty do współżycia.Kobiety często czują strach przed zajściem w ciążę. Dobrze jest o tym porozmawiać i wybrać odpowiednie środki antykoncepcji, które dają gwarancję pewnego seksu.

Brak ochoty na seks u Twojej partnerki może być spowodowany przez zaburzenia hormonalne

Zaburzenia gospodarki hormonalnej są częstą przyczyną braku ochoty na seks u kobiet. Te zaburzenia są często pierwszym etapem rozwoju wielu chorób jak zespół policystycznych jajników i cukrzyca.

U kobiet z cukrzycą dochodzi do spadku testosteronu, który bezpośrednio odpowiada za chęć współżycia. Spadkowi może ulec również neuroteriapia, co zaburza wrażliwość na stymulację seksualną.

Zespół policystycznych jajników prowadzi do zaburzeń stężenia androgenów, estrogenów, prolaktyny i progesteronu. Hormony te mają wpływ na libido, a także na odczuwalność bodźców, które stymulują wzrost popędu seksualnego.

Twoja partnerka jest w ciąży lub niedawno rodziła

Podczas ciąży popęd seksualny to totalny rollercoaster, który lubi zmienić się w każdym trymestrze. W pierwszym nagle spada, w drugim pojawia się i to w niemałej ilości, a w trzecim ponownie spada. Chwilę przed porodem u kobiet libido jest na bardzo niskim poziomie. Ich głowy skupione w 100% tylko na porodzie – szczególnie gdy jest to pierwszy raz.

Brak ochoty na seks po porodzie jest związany z regeneracją organizmu, stresem i zmęczeniem, które spowodowane są przez opiekę nad dzieckiem.