Poranny wzwód i jego brak – nie ignoruj problemu, bo czeka Cię najgorsze!

Wzwód z rana dotyczy mężczyzn od młodości do nawet późnej starości. Jakie są przyczyny jego występowania oraz czy powinieneś się bać w przypadku jego zniknięcia na jakiś czas? Poranna erekcja jest zjawiskiem, które do tej pory nie zostało wyjaśnione przez naukowców. Istnieje wiele hipotez, ale jedno jest pewne – jeśli rano wzwód się nie pojawia, to jest coś nie tak ze zdrowiem mężczyzny. Gdyby erekcja nie pojawiała się w czasie snu, to o wiele łatwiej byłoby wpaść w impotencję. Wzwód powoduje nadymanie tkanki erekcyjnej oraz jej utlenianie.

Poranny wzwód to tak naprawdę nocne erekcje członka (ang. Nocturnal penile tumescence). W języku potocznym używa się stwierdzenia „namiot”.

 

 

W ciągu jednej nocy dochodzi nawet do pięciu wzwodów, gdzie każda z nich trwa nawet 25 minut. Najczęściej pojawiają się między 4:00 a 8:00. Co ciekawe, takie sytuacje mogą zdarzać się nawet noworodkom.

 

W jaki sposób dochodzi do wzwodu?

Do wzwodu dochodzi w momencie, gdy z ośrodka erekcji zostaje wysłany specjalny sygnał, bodziec. Sam ośrodek znajduje się w rdzeniu kręgowym, a sygnał podąża do narządów płciowych. Podczas tego procesu dochodzi do wielu zmian jak na przykład mocnego unerwienia przywspółczulnego układu nerwowego, rozszerzenia tętnic, wydzielania tlenku azotu czy gwałtownego napływu krwi do ciał jamistych. Ostatnia zmiana powoduje, że do penisa dociera więcej krwi, co umożliwia erekcję.

Po pierwsze — Parcie na pęcherz

Poranny wzwód jest zwykle przyczyną parcia na pęcherz. Jest to odruchowa erekcja, inaczej refleksogenna. Odruchy erekcyjne znajdujące się w nerwach rdzenia kręgowego w momencie, gdy są naruszane przez pęcherz moczowy, powodują wzwód.

Po drugie — Niski poziom noradrenaliny w fazie snu REM

Jednak najczęściej poranną erekcję tłumaczy się przebiegiem snu. Podczas fazy snu REM – która dostarcza nam sennych marzeń – poziom noradrenaliny w organizmie staje się niższy. W czasie dnia noradrenalina zwiększa ciśnienie – a to blokuje wzwód. I właśnie poranna erekcja bierze się stąd, że zazwyczaj budzimy się w fazie REM.

 

Jest to erekcja psychogenna, którą stymuluje nie tylko niski poziom noradrenaliny, ale również obrazy pojawiające się podczas snu.

Po trzecie — Uwalnianie się tlenku azotu

Tlenek azotu jest uwalniany przez komórki, które później przenikają do mięśni, co działa na nie relaksująco. To powoduje, że naczynia krwionośne zostają rozszerzone, a przepływ krwi do penisa zostaje zwiększony, a to właśnie powoduje erekcję. Tlenek azotu uwalnia się podczas fazy snu REM z włókien nerwowych przez dużą aktywność mostka. Warto dodać, że testosteron też ma tu swój udział. Z samego rana jest na najwyższym poziomie i to bardzo wpływa na produkcję tlenku azotu.

Mimo wszystko wyżej przedstawione przyczyny nie zostały nigdy potwierdzone badaniami, dlatego uważa się, że poranna erekcja jest niezbędnym czynnikiem do utrzymania pełnego zdrowia organizmu.

Poranny wzwód nie musi być codziennie

Może się tak zdarzyć, że poranny wzwód nie będzie każdego dnia – tak się po prostu dzieje. Jednak w momencie, kiedy nie pojawia się już przez dłuższy czas można mieć obawy. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza. Erekcja z rana dotyczy zdrowych mężczyzn. Co ciekawe, z wiekiem jej liczba wcale się nie zmienia. Zmienia się tylko jej długość i intensywność.

Poranna erekcja u kobiet?

Kiedy myślimy o porannej erekcji czy nocnych wzwodach, uważamy, że dotyczy to mężczyzn. Tymczasem u kobiet również dochodzi do podobnego zjawiska – erekcji łechtaczki. W tej chwili jest to jednak słabo zbadane zjawisko.

Brak porannego wzwodu – przyczyny

Za brakiem porannego wzwodu stoi parę czynników. Najczęściej zdarza się, że to stres stoi za wszystkim. W życiu często w niego popadamy – dom, praca, rodzina… to wszystko często daje w kość. Kolejnym czynnikiem odpowiadającym za brak porannej erekcji jest brak aktywności fizycznej, zła dieta oraz używki. W diecie na potencję szczegółowo podajemy, co warto jeść, a czego najlepiej unikać.
Niekiedy zdarza się, że nic z powyższych przykładów nie stoi za brakiem porannego wzwodu. Wtedy powinniśmy zainteresować się swoją prostatą, poziomem testosteronu, działaniem układu moczowo-płciowego oraz układem nerwowym.