Sperma – zaskakujący skład i właściwości

Który mężczyzna nie marzy o wytrysku porównywalnym do tego, jakim dysponują gwiazdy porno? Jednak to nie wyłącznie element podkreślający naszą męskość, którym możemy imponować przed partnerką. Jest to bardzo ważne dla par, które starają się dziecko. Obfity wytrysk to także oznaka tego, że mężczyzna jest w pełni zdrowy i pełen testosteronu.

Co to jest sperma?

Spermą nazywamy wydzielinę, która jest wytwarzana przez męskie narządy płciowe. Organizm potrzebuje aż dwóch miesięcy do pełnego wyprodukowania nasienia. W tym procesie biorą udział jądra, najądrza, gruczoły opuszkowo-cewkowe, pęcherzyki nasienne i prostata. Sperma to nie tylko plemniki. W jej skład wchodzi o wiele więcej…

Z czego składa się sperma?

Wbrew powszechnemu przekonaniu plemniki nie są podstawowym składnikiem spermy. Stanowią one raptem około 1% całkowitej objętości ejakulatu.

Sperma ma bardzo bogaty skład. Możemy do niego zaliczyć witaminy (np. witaminy C i B12), węglowodany (np. fruktozę i galaktozę), składniki mineralne (np. selen, wapń, magnez i cynk), hormony steroidowe, wiele enzymów, aminokwasy, lipidy, prostaglandyny, związki organiczne.

Jaki kolor powinna mieć sperma?

Powszechnie sperma przyjmuje kolor białawy lub perłowo-szary. Może przyjmować także inne barwy. Wszystko jest zależne od trybu życia i diety. Choroby także mają na to wpływ. W niektórych przypadkach sperma może mieć zabarwienie żółte, a nawet lekko zielone. Jeśli zauważyłeś, że kolor spermy zmienił się z dnia na dzień, warto udać się do lekarza.

Co oznacza krew w spermie?

Na pewno nie powinno się ignorować czerwonego zabarwienia. Być może to krew. Taki stan nazywa się hematospermią i może być wynikiem stanu zapalnego, podrażnienia lub urazu. Problem ten w takim wypadku może ustąpić samemu – zazwyczaj już po kilku dniach.

Krew w spermie może być także wynikiem chorób przenoszonych drogą płciową. Do najczęstszych należą rzeżączka, opryszczka, delikatny przerost prostaty, choroby prostaty, guzy pęcherzyków nasiennych oraz nowotwory jąder, prostaty lub najądrzy.

Jedno jest pewne – nie powinno się ignorować tego problemu. Przyczyn krwi w spermie może być wiele. To mogą być nawet zaburzenia pracy wątroby!

Co wpływa na ilość spermy?

Jednorazowy ejakulat to objętość 2-6 ml spermy. To, ile jesteś w stanie z siebie „wyrzucić”, zależy od wielu czynników – głównie stylu życiu i sposobu odżywiania. Jeżeli nie jesteś zadowolony ze swojego wytrysku, to taki stan można poprawić.

Najprostszym sposobem na zwiększenie ilości spermy jest zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej. Jeżeli palisz – koniecznie przestań. Alkohol powinno się ograniczyć do minimum. Na zwiększenie ilości spermy jest też jeden prosty sposób: rzadziej uprawiać seks. To niestety może być problemem dla niektórych.

Ile potrzeba spermy, by doszło do zapłodnienia?

Wystarczy tylko 1 silny plemnik, a podczas ejakulacji może ich być nawet do 500 milionów! Raczej kluczową rolę odgrywa jakość spermy. Plemniki w pochwie mogą przetrwać nawet 3 dni. Kiedy nie mają odpowiednich warunków – temperatury i wilgotności – ich życie staje się o wiele krótsze.

Jakość nasienia jest bardzo ważna. Przy problemach z zajściem w ciążę warto wykonać odpowiednie badania. Sperma dobrej jakości to:

 • Odczyn pH przynajmniej 7,2
 • Objętość przynajmniej 1,5 ml
 • Przynajmniej:
  • 39 milionów plemników podczas ejakulatu
  • 15 milionów plemników na 1 ml nasienia
  • 4% plemników o odpowiedniej budowie
  • 32% plemników o ruchu postępowym
  • 58% żywych plemników.

 

Przed podejściem do badania należy przez 72 godziny powstrzymać się od seksu. Warto wziąć pod uwagę czy w ostatnim czasie nie występowały infekcje, stres, przepracowanie czy zmiany w diecie. Mnóstwo czynników wpływa na jakość nasienia, dlatego warto zastanowić się nad tym.

Zaskakujące właściwości spermy

Badania dowodzą, że sperma działa pozytywnie na humor u kobiet. Niektóre źródła podają, że dzięki temu mogłaby być stosowana jako lek antydepresyjny.

Sperma jest bogata w testosteron, tak że może pozytywnie wpływać na samopoczucie, a do tego mieć swój wpływ przy regeneracji organizmu.

Część ludzi uważa, że sperma idealnie wpasowałaby się w kosmetykę! Ponoć ma działać ujędrniająco i nawilżająco, dzięki czemu byłaby świetnym dodatkiem w środkach na zatrzymanie starzenia skóry.

Uczulenie na spermę(?)

U niektórych kobiet sperma działa niepożądanie. Kontakt z ejakulatem może być przyczyną wysypki na skórze, bólu oraz problemów z oddawaniem moczu. Co ciekawe, to nie na plemniki kobiety są uczulone, a dowolny element wchodzący w ogólny skład spermy. Dlatego nawet przy uczuleniu zajście w ciążę jest możliwe.